Ср. Чер 7th, 2023

Повернення газових мереж громаді: досвід Рукшинської ОТГ

ілюстраційна світлина, lexinform.com.ua

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

У Рукшинській громаді, що в Чернівецькій області, провели інвентаризацію газових мереж, що колись проводились за кошти місцевого населення, та повернули їх громаді. Також сільрада виступила з позовними вимогами до суду, щоб газорозподільча компанія компенсувала кошти за користування мережами.

Про досвід повернення газових мереж громаді та проведення інвентарізації розповів під час дискусії медіа-центру IPC-Генічеськ заступник голови Рукшинської сільської ради Валерій Мариняк.

“Ми займаємося тим, чим ми би не мали займатися, бо, на мою думку, такі питання мають вирішуватися на рівні держави, а не безпосередньо чи ініціативні групи чи влада на місцях, так би не мало бути. Про наш досвід, що ми зробили. Нас так само обурює те, що  наш газ, газотранспортна система також наша, постачається нам по нашій газотранспортній мережі, так само люди побудували, як і у вас, за власні кошти, тому ми це питання підняли: чому люди повинні сплачувати за розподіл природнього газу, якщо вони будували це за власні кошти? Коли у нас проводився людям було дуже важко, були важкі часи, щоб будувати це все і затягувати газ до власних осель”, – зазначив посадовець.

Він розповів, що місцева влада змогла знати експертів, які проінвентаризували газотранспортну систему, оцінили її. Також впорядкували акти приймання-передачі мереж на об’єднану громаду від сільських рад, які увійшли до її складу. Депутатаи виділяли кошти на проведення інвентаризації. Зробили оцінку газотранспортної системи, яка склала 26 мільйонів гривень. А потім вже звернулися до суду.

“Ми звернулися до суду про те, що нам повинні сплачувати оренду за користування нашими газотранспортними мережами, оскільки вони в нас на балансі, у них є вартість відповідно, можна про щось розмовляти. До того часу нам мотивували тим, що газотранспортні мережі ніде не на балансі, вони нічийні, люди їх зробили за власні кошти, але вони були необліковані. Вони були рішеннями сесій колишніх сільських рад передані в безоплатне користування газзбутам, тому ми почали з того. Зараз ми на тому етапі, що вже був суд, суд не задовольнив наше клопотання, мотивуваши це тим, що газотранспортна система має стратегічне значення, тому її неможливо здавати в оренду. Але виникає у нас зустрічне питання: якщо це стратегічний напрямок, газотранспортна система, то чому її віддали у приватні руки, свого час, грубо кажучи, продали? Тому у нас залишилися питання і надалі відстоювати свої звернення, свої клопотання, інтереси жителів нашої громади в суді. На цьому ми не зупиняємось, будем далі працювати. Це рішення суду нас не задовольнило”, – розповів Мариняк.

За його словами, в громаді є люди, які сплачують за розподіл газу, а є частина людей, які відмовились сплачувати. Однак місцева влада закликає поки не поспішати та сплачувати.

“Люди зверталися до нас, і громада не стоїть осторонь, громади виділила кошти на інвентаризацію газотранспортної системи, є рішення сесії, прийняла її на баланс, тому ми безпосередньо цим займаємось, відповідно за підтримки наших громадян, які проживають на нашій території. У нас під сім тисяч населення, приблизно половина з них, 3500 – абонентів. 100 відсотків депутатів громади підтримують та ухвалюють рішення, які потрібні для подальшої перемоги у судах”, – зауважив заступник сільського голови.

“Це питання стратегічно важливі. Так, я розумію, важко воювати з системою, тому що, насправді, якби була підтримка на державному рівні, то нам би було легше, якщо би на законодавчому рівні так само якісь закони ухвалювались. А так ми воюємо самі поки що, підтримки держави ми не відчуваємо”, – наголосив він.

Як повідомлялось, у Рукшинській громаді Чернівецької області переконані, що громада не повинна платити за розподіл газу власними трубами. Довести це намагаються через суд, і хоча перший позов був відхилений, у сільській раді мають намір продовжити боротися за інтереси жителів громади.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+