Пт. Чер 2nd, 2023

Експерт: Громада має вирішити, чи потрібно передавати розподіл газу комунальному підприємству

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Громадам необхідно помірковано підходити до передачі обслуговування газорозподільчих мереж комунальним підприємствам та робити висновки з конкретних економічних розрахунків. 

На цьому наголосила співзасновниця громадської організації «Ліга Антитрасту», екс-держуповноважена Антимонопольного комітету України Агія Загребельська.

“Унікальність Генічеської громади, вона полягає в чому, вона полягає в тому, що Генічеська громада не приєднана до єдиної газотранспортної системи України, відповідно, вона немає можливості споживати газ із газотранспортної системи, тому вона залежить фактично від цього родовища, іншого джерела постачання ніж це родовище просто немає. Це дійсно унікально, порівняно з іншими громадами, якщо брати загалом ситуацію по Україні. Якщо ми говоримо про місцеву громаду, то ми з вами маємо розуміти, що це (створення комунального газового підприємства) по суті підприємницька діяльність, в будь-якому випадку, яку має здійснювати суб’єкт господарювання. В рамках місцевої громади це логічно, що комунальне підприємство. І далі тут можлива ситуація в кожному регіоні може формуватися по різному, якщо місцева громада довіряє своїм органам місцевого самоврядування, якщо вони вважають ефективнішими за приватних власників, якщо у місцевої громади є розуміння того, що якщо газорозподільчі мережі забирати у приватної компанії, і передати місцевим органам влади, і вони відповідно визначать комунальне підприємство, яке буде цим займатися і ця діяльність буде організована ефективніше, то, звичайно, цей процес можна починати, і для нього є правові підстави. Якщо ж місцева влада слабенька, з точки зору професіоналізму, толерантності до корупції, то є переживання, якщо забрати у приватного власника і передати місцевій громаді, то якість послуг може погіршитись, або їхня вартість може зрости, можуть зрости корупційні ризики і так далі, тоді, звичайно, цього не треба робити”, – розповіла Загребельська.

За її словами, на сьогодні загальної позиції держави з цього приводу немає, кожному регіону потрібно дивитися на свої особливості.

“Для прикладу, якщо взяти окремі регіони, де місцева влада афільована з окремими олігархами, то там навпаки місцеві громади виступають проти, тому що вони розуміють, що таким чином фактично відбудеться передача газорозподільчих мереж у користування афільованих з великими бізнесменами людьми, і це може погіршити ситуацію. У деяких регіонах, дійсно, потужна місцева влада, яка користується довірою місцевої громади, і тоді місцева громада всіляко стимулює цей процес в юридичному плані, щоб передати газорозподільчі мережі місцевій владі в управління. Тому тут потрібно, щоб вирішували місцеві мешканці, якщо у місцевих мешканців є переконання, що місцева влада це буде робити краще, то цей процес можна починати, юридичні підстави для цього є, і є різні механізми, поки держава не визначила загальної позиції, то можна це робити, якщо ви впевнені у своїй місцевій владі, наскільки місцева влада зможе потягнути цей процес професійно. Наскільки зможе потягнути це процес з точки зору корупції. Чи буде це вигідними в результаті, потрібно сідати і рахувати: якщо зараз ви відокремитись, то який буде тариф на розподіл. Це потрібно робити до, а не після. Чому ми кажемо громадам, що навколо газорозподільчих мереж багато популізму, бо багато в різних регіонах місцева влада кричить про те, що давайте заберемо газорозподільчі мережі, давайте все робитимемо самі. І мешканці достатньо активно і з ентузіазмом на це реагують, але я закликаю всіх мешканців будь-якого регіону, і ваш не виключення, щоб вони запитали перш за все у місцевої влади: а дайте, будь ласка, бізнес-план, як це буде виглядати, скільки будуть коштувати ці послуги, якщо робити комунальне підприємство, яке фінансування потрібно з самого початку на це комунальне підприємство, щоб найняти працівників, щоб закупити відповідне обладнання, щоб отримати ліцензію, що ви нам гарантуєте, як покращиться якість послуг і так далі. І після того, як місцева влада опублікує цей бізнес-план, в якому вона покаже, який буде тариф і все інше, і тоді мешканці зможуть аналізувати цей бізнес-план і прийняти рішення на підставі економічних даних”, – вважає експерт.

При цьому вона висловилась і стосовно ідеї створення газового підприємства в Генічеській громаді.

“Якщо говорити про кількість абонентів, то тут дійсно він (голова громади Олександр Тулупов, – ред.) абсолютно правий: у разі, якщо у вас менше 50 тисяч абонентів, то у вас можуть виникнути проблеми з ліцензією. І це має обєктивні передумови, чому, тому що коли розраховується тарифний розподіл, то насправді, чим більше мешканців в цьому регіоні, то тим більше мешканців обслуговує ця компанія, яка надає послуги з розподілу газу, тим менше буде тариф. І в разі, якщо у вас мешканців, і відповідно клієнтів газорозподільчої компанії менше ніж 50 тисяч, то у вас просто може вийти, що у вас тариф буде таким, що буде невігідним, він буде дуже високим. Тому тут у цього правила є ще певне фінансове пояснення”, – пояснила Загребельська.

Як повідомлялось раніше, у Генічеській громаді зібрали підписи під колективним зверненням щодо створення комісії з газових питань і перерахунку тарифів на газ та його розподіл.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+