Пт. Чер 2nd, 2023

Розподіл газу: недосконалість законодавства

світлина з Фейсбук-сторінки Centre of Excellence in Procurement

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Газорозподільчі компанії монопольно і безкоштовно користуються газовими мережами в Україні. При цьому, якщо облгази почнуть платити за користування ними, то за законодавством, ці витрати будуть включені до тарифу, і мешканці громад від цього лише програють.

Про це розповіла співзасновниця громадської організації «Ліга Антитрасту», екс-держуповноважена Антимонопольного комітету України Агія Загребельська.

“Треба розрізняти питання користування мережами і оплату послуг фактично за транспортування по цим мережам газу. Якщо говорити про користування газорозподільчими системами, то на сьогодні в складі тарифу на розподіл плата за користування не включена. І це в принципі загальна ситуація по левовій частині України. Якщо газорозподільчі компанії, облгази, почнуть платити за користування газорозподільчими мережами, то за законодавством, ця плата має бути включена в тариф. Фактично сьогодні всі облгази користуються абсолютно безкоштовно газорозподільчими мережами і держава закриває на це очі, тому що вона не включає плату за користування цими газорозподільчими мережами в тариф на розподіл газу”, – зазначила експерт.

Вона наголосила, що наразі до структури тарифу на розподіл газу внесена не плата за користування газорозподільчими мережами, а плата за обслуговування цих мереж і безпосередньо за транспортування по ним газу.

“Якщо зараз ця громада, яка судиться, суд поставить, що оператор має сплатити оренду плату за користування газорозподільчою мережею, то це буде підставою для оператора, щоб донарахувати місцевим мешканцям це в тариф, то мешканці ввід цього насправді не виграють. То в підсумку для мешканців цієї громади це не призведе ні до чого. Будуть сплачені оператором гроші в бюджет, але оператор збере ці ж гроші з громадян, бо так побудоване законодавство”, – сказала Загребельська.

В експертному середовищі вже давно чекають врегулювання цих питань на законодавчому рівні.

“Ми чекаємо, що це буде врегульовано при шостому президенті, тобто з точки зору здорового глузду здорової людини це б мало бути врегульовано багато років тому, ми постійно комунікуємо з цього приводу з різними стейкхолерами з боку влади влади, постійно багато органів місцевого самоврядування цю проблему підіймають на загальнодержавному рівні, звичайно, ми сподіваємось, що на рівні законодавства це буде врегульоване, і ми очікуємо, що таки в цьому році це відбудеться. Чому, тому що у нас х певні ризики, бо близько 70% газорозподільчих мереж перебувають фактично в управлінні, в користуванні облгазів, які афільовані з Дмитром Фірташем, ми розуміємо, що він має певні зв’язки з російською федерацією, і враховуючи питання національної безпеки, то це питання потрібно було врегулювати ще багато років тому. Зараз, звичайно, в опалювально-зимовий період влада це робити не може, тому що ми знаємо, що вони нібито почали це питання почали активно обговорбвати восени минулого року, але поставили на паузу, за нашими неофіційними даними, через те, що ми входимо в опалювально-зимовий період і зрозуміло, в період ОЗП робити такі перетрубації – це дуже ризиковано. Тому ми сподіваємось, що коли цей ОЗП закінчиться, то влада повернеться до цього питання та врегулює це на законодавчому рівні. Щонайменше, передумови для цього є”, – резюмувала Загребельська.

Як повідомлялось, у Рукшинській громаді Чернівецької області переконані, що громада не повинна платити за розподіл газу власними трубами. Довести це намагаються через суд, і хоча перший позов був відхилений, у сільській раді мають намір продовжити боротися за інтереси жителів громади.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+