Сб. Сер 13th, 2022

Байден та Меркель про «Північний потік-2»: «Діятимемо активно», якщо Росія порушить права України на транзит газу

Канцлер ФРН Ангела Меркель і президент США Джо Байден Фото: Reuters

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Канцлер Німеччини Анґела Меркель попередила Росію, що Європа вживатиме «активних дій», у випадку, якщо Москва порушить права України як газотранзитної держави. Така заява Меркель прозвучала під час спільної прес-конференції з президентом США Джо Байденом, що відбулась в 15 липня у Білому домі.

Під час прес-конференції обидва лідери приділили значну увагу питанню «Північного потоку-2» а також висловили підтримку Україні, повідомляє Голос Америки, передає Центр журналістських розслідувань.

«Наше переконання полягає в тому, що Україна має залишатись газотранзитного країною … Ми будемо активно діяти, якщо Росія не буде поважати права України як транзитної держави», – заявила Меркель.

Відповідаючи на питання стосовно того, які саме дії буде вжито, Меркель наголосила, що ці дії матимуть загальноєвропейський характер і нагадала, що такий інструмент як санкції вже було застосовано щодо Росії через анексію Криму та агресію на Донбасі.

«Канцлер Меркель та я повністю єдині у нашому переконанні, що Росії не можна дозволяти використовувати енергетику в якості зброї для примусу сусідів, або погроз їм», – заявив Байден.

Він оголосив про початок нового Партнерства з клімату та енергетики, спрямованого на підтримку енергобезпеки. «Сьогодні ми розпочинаємо Партнерство з клімату та енергетики, щоб підтримати енергобезпеку та розвиток надійних енерготехнологій в економіках, що розвиваються, включаючи країни Центральної Європи та Україну», – сказав президент США.

Меркель зауважила, що оцінки США та Німеччини стосовно «Північного потоку-2» дещо відмінні. «Добрі друзі можуть не погоджуватись», – відзначив Байден.

Президент США постійно виступає проти «Північного потоку-2», однак рішення адміністрації США надати звільнення від санкцій для компанії Nord Stream AG та її керівника, викликало критику низки політиків у США, які побачили в цих діях недостатню рішучість у протистоянні втіленню проекту. В Білому домі пояснили, що звільнення від санкцій дозволило отримати «дипломатичну можливість» для подальших переговорів з європейськими країнами.

Під час прес-конференції Байден зауважив, що «Північний потік-2» був готовий на 90% на час його обрання президентом тому він вважав більш доцільним не запроваджувати нові санкції, а співпрацювати з Німеччиною над розробкою кроків на випадок, якщо Росія «шантажуватиме» Україну.

Обидва лідери наголосили на підтримці територіальної цілісності України. США та Німеччина єдині в «тривалій підтримці суверенітету та територіальної цілісності України, а також щодо важливості реформ, які підтримують її євроатлантичні прагнення», – сказав Байден. Меркель зауважила, що Німеччина підтримує територіальний суверенітет України і саме тому бере участь у Мінському процесі.

«Ми стоїмо разом і будемо стояти разом на підтримку наших союзників на Східному фланзі НАТО проти російської агресії», – додав Байден.

Перед зустріччю Байдена та Меркель, до них звернувся президент України Володимир Зеленський. У своєму дописі у Twitter він закликав Байдена та Меркель не обмінювати «цінності, принципи й безпеку» на «економічні інтереси». «Жодного рішення про Україну без України», – додав він.

Меркель перебуває з дводенним візитом у Вашингтоні. Ймовірно, стверджують оглядачі, цей візит до США стане останнім для Меркель на посаді канцлера НІмеччини, яку вона обіймає вже 15 років.

Нагадаємо:

  • 21 травня 2021 року США ввели санкції проти чотирьох російських компаній і 13 суден, які задіяні в будівництві газопроводу «Північний потік-2» (Nord Stream 2). У той же час до списку санкцій не включена компанія-оператор проекту Nord Stream 2 AG.
  • Проект «Північний потік-2» передбачає будівництво двох ниток загальною потужністю 55 мільярдів кубометрів газу в рік від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини, з’єднавши постачальників у РФ зі споживачами в Європ. Новий трубопровід планується побудувати поруч з «Північним потоком». Вартість проекту оцінюється майже в 10 млрд євро. Засновником та власником контрольного пакета акцій компанії-оператора проекту Nord Stream 2 AG є «Газпром» (MOEX: GAZP). В консорціум входять також французька Engie, австрійська OMV, британсько-нідерландська Royal Dutch Shell, німецькі Uniper і Wintershall.
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+