Дамба на Північно-Кримському каналі: пам’ятник безгосподарності і корупції

«Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська), випуск від 22 червня 2021 року.
За історією цього довгобуду ЦЖР слідкує від самого початку, коли був оголошений тендер на цей об’єкт. І в квітні 2016, і в березні 2017 року, перед заявленою датою введення в експлуатацію, кореспонденти ЦЖР знімали стан виконання робіт і шукали відповіді на просте питання: чому ця не така й складна гідротехнічна споруда ніяк не може бути побудована. І вже й порахувати важко – скільки на ту дамбу вже витрачено. 47 млн, які ЦЖР вдалося відстежити за трансакціями казначейства чи 70 млн, на які були замовлені будівельні роботи за підписаними угодами. І цього разу ЦЖР вирішив не просто констатувати стан справ із цим довгобудом і позадавати питання чиновникам. Бо виявляється, що існує кілька офіційних версій того, чому дамба ніяк не стане дамбою. Про це у сюжеті розповідає Микита Панасенко.
Отже, шість років нам розказували про те, що дамбу не можна прийняти в експлуатацію, бо на ній немає пристрою для обліку води і підйомного механізму. Аж раптом виконавці робіт кажуть, що їх і не мало бути, хоча в проекті наче таки були.
Про ще одну версію недобудови дамби на полях інвестиційного форуму «Південна стратегія розвитку» в Стрілковому ЦЖР розказав один високопосадовець. Є побоювання, що після демонтажу піщаної греблі і підйому рівня води у каналі на два метри, як просять фермери, вода одним із відвідних каналів, що знаходиться перед дамбою бетонною, піде прямісінько до водосховища титанового заводу олігарха Дмитра Фірташа, що знаходиться в окупованому Армянську.
Підсумовуємо і не ставимо крапки, бо дуже багато питань виникло під час цього розслідування. І відповіді на деякі ЦЖР не може отримати журналістськими методами. Адже для того, щоб відповісти на питання, чому стільки десятків мільйонів на таку нескладну споруду було затрачено, а вона і досі не в роботі, потрібні не інтерв’ю, а допити і виїмка документів, які журналістам наразі не надають. І зробити це краще швидко. Бо зараз дуже зручний момент, аби сховати брудні кінці у воду. Північно-Кримський канал передається з балансу Державного водного агентства до щойно створеного Держагентства меліорації та рибного господарства. Дорогою із одного відомства в інше дуже багато може загубитись.
***
Відеоблог Євгенія Лешана про поданий президентом України Володимиром Зеленським до Верховної Ради проєкт закону «Про основи національного спротиву».