Асоціація ОТГ: Позачергові місцеві вибори загрожують децентралізації

31 Липня 2019, 09:43

Асоціація об’єднаних територіальних громад, яка об’єднує більше 400 органів місцевого самоврядування, що представляють інтереси близько 3,5 мільйонів громадян України, звернулася відкритим листом до президента України Володимира Зеленського, повідомляється на урядовому сайті “Децентралізація”.

“Сьогодні політики та експерти активно обговорюють доцільність дострокового припинення повноважень всіх місцевих рад і призначення позачергових місцевих виборів. Об’єднані територіальні громади, члени Асоціації ОТГ, переконані, що на сьогоднішньому  етапі розвитку територіальних громад проведення позачергових місцевих виборів загрожує зупинкою реформи місцевого самоврядування та процесу децентралізації”, – йдеться в листі.

В Асоціації  нагадали, що наразі адміністративно-територіальний устрій країни є розбалансованим: частина території держави покрита об’єднаними громадами, частина – ні; є об’єднані територіальні громади, що утворені в межах одного району або створені з частин декількох районів; у деяких районах не створено жодної об’єднаної громади. Отже очевидно, що наступні місцеві вибори мають відбутися на новій адміністративно-територіальній основі та на умовах покриття всієї території України об’єднаними територіальними громадами. З метою врахування інтересів територіальних громад нові перспективні плани формування територіальних громад мають бути в обов’язковому порядку узгоджені з відповідними органами місцевого самоврядування та їхніми асоціаціями.

“Час та суспільство вимагають якісних, глибинних, системних змін, які забезпечать відхід від централізованої моделі управління в державі, посилення  спроможності місцевого самоврядування та побудову ефективної системи територіальної організації влади в Україні, враховуючи принципи субсидіарності, повсюдності і фінансової самодостатності місцевого самоврядування. Досягнення першого етапу реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади свідчать, що Україна обрала правильний шлях. Однак, успішне завершення процесу децентралізації можливе лише за умови тісної співпраці органів державної влади та місцевого самоврядування”, – зазначають в Асоціації.

Там також нагадали, що неодноразово звертались до зацікавлених сторін із закликом консолідації зусиль для  якнайшвидшого ухвалення законопроектів, для завершення реформи місцевого самоврядування і територіальної організації влади.

“Сьогоднішній рівень довіри до Президента України та новообраної Верховної Ради України  дає унікальний шанс в найкоротші строки внести на розгляд народних депутатів та прийняти необхідні закони. При цьому, найголовніше  завдання Верховної Ради України – це закріплення положень щодо децентралізації державної влади в Україні та посилення конституційно-правового статусу місцевого самоврядування в Конституції України, що є єдиним способом гарантувати незворотність успішного завершення реформи, і відповідно, формування ефективної організації влади на місцях”, – йдеться в листі.

Асоціація сподівається, що державна політика України у сфері місцевого самоврядування і надалі враховуватиме інтереси жителів територіальних громад і передбачатиме своїм пріоритетом продовження процесу децентралізації влади, передачу від органів виконавчої влади органам місцевого самоврядування значної частини повноважень та ресурсів, що відповідатиме Європейській хартії місцевого самоврядування, а також найкращим світовим стандартам суспільних відносин у цій сфері.

Асоціація об’єднаних територіальних громад висловила також готовність до діалогу та співпраці в процесі підготовки законопроектів, що сприятимуть завершенню реформи місцевого самоврядування та процесу децентралізації в інтересах громадян України.

Як повідомлялося, місцеві вибори в Україні мають відбутися восени 2020 року. Така дата передбачена Конституцією України, де чітко прописано: вибори відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови. До цього часу планували завершити реформу з децентралізації і вийти на вибори із новим адміністративно-територіальним устроєм, а вся Україна буде покрита об’єднаними територіальними громадами і з новим районним поділом.

17 липня під час робочої поїздки на Харківщину президент України Володимир Зеленський сказав, що розмірковує про проведення дострокових місцевих виборів.