Пт. Тра 27th, 2022

В Керчі продовжується незаконний видобуток токсичного піску зі сховища відходів, що забруднює Чорне море

Фото: ark.gp.gov.ua

Фото: ark.gp.gov.ua

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

В окупованому Криму продовжується незаконний видобуток токсичного піску в районі Верхньо-Чурбашського та Нижньо-Чурбашського хвостосховищ окупованої Керчі, де зберігалися отруйні відходи підприємства «Камиш-Бурунський залізорудний комбінат», що призводить до забруднення Чорного моря. 

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на інформаціюпрокуратури АРК, яка витребувала інформацію з Державного космічного агентства України.

«Незаконний видобуток піску на території Верхньо-Чурбашського та Нижньо-Чурбашського хвостосховищ продовжується. Під приводом днопоглиблювальних робіт за допомогою спеціальної техніки проводиться вибірка піску на обвідному каналі (знаходиться між хвостосховищами). Офіційно роботи проводяться для запобігання підтоплення ряду житлових будівель у н.п. Приозерне. У випадку порушення проектних норм існує можливість руйнування окремих ділянок шосе Героїв Ельтигена», – йдеться у повідомленні.

В прокуратурі нагадали, що після окупації Росією Криму, дамбу Нижньо-Чурбашського водосховища у Керчі почали використовувати для незаконного видобутку піску.

«Обсяг видобутого піску збільшується з кожним днем, в наслідок чого бруд від його промивання та видобування потрапляє на міський пляж, оскільки злив відбувається прямо в канал», – зазначили у відомстві.

Хвостосховища використовувались для збору відходів збагачення буро-залізнякових руд аглофабрики, дренажних вод фабрики випалу і дробильної фабрики Камиш-Бурунського залізорудного комбінату з 1968 по 1994 роки. Хвостосховища обмежены насипною піщаною дамбою, яка запобігає потраплянню шкідливих речовин у навколишнє середовище. За результатами аналізу піску, проведеного у 2016 р., встановлено, що кількість миш’яку у ньому перевищує гранично допустиму концентрацію у 500 разів, сурми – у 3 рази, ванадію – у 3.5 рази, хрому – у 1420 разів, фосфору і заліза: 341 і 370 млг/кг відповідно.

Нагадаємо:

  • У листопаді 2016 року блогер з Керчі Костянтин Ходаковський розповсюдив інформацію про те, що токсичний пісок з дамби Нижньо-Чурбашського хвостосховища використовується на будівництві Керченського мосту.
  • У вересні 2018 року керівник прес-служби Керченського відділення «Кримського громадського руху «Антикорупційне бюро Республіки Крим» Михайло Меньшиков повідомив, що токсичний пісок з Нижньо-Чурбашського хвостосховища, попри судову заборону, добувають для будівництва об’єктів інфраструктури півострова і для вільної продажу населенню.
  • На початку 2019 року у Керчі незаконний видобуток отруйного піску з урочища Плавні на території Нижньо-Чурбашського хвостосховища призвів до руйнування частини дамби, яка перешкоджала потраплянню токсичних відходів у море.
  • 4 лютого МінТОТ опубліковало дані   про обсяги видобутку токсичного піску в районі Верхньо-Чурбашського та Нижньо-Чурбашського хвостосховищ Керчі та загрозу екологічну катастрофи в Керченській протоці та Чорному морі.
  • 4 лютого ГУ Нацполіціі в АРК і Севастополі відкрило кримінальне провадження за фактом забруднення Чорного моря через видобуток токсичного піску за ознаками кримінального злочину, передбаченого ч.2 ст. 240 КК України (порушення правил охорони або використання надр).
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+